Sunday , January 24 2021

All winners of the regional governorship and mayor primary elections



Yes 418,685 votes reported by the Electoral Service in urban primary schools and regional governors that happened this Sunday.

Four agreements – Broad Front, Constituent Unit, Chile Vamos and Ecologistas e Independientes – made citizens available to various names so that they could choose the definitive candidates that the blocks will lead to the elections on April 11.

The day was not without controversy because almost 6 percent of the total tables could not be composed due to lack of members – which will be denied before Justice by the Servel-, which ended up depriving some voters of exercising their right to vote.

Anyway, it left interesting results as well, like wins Rodrigo Mundaca, leader of Modatima, and the former rector Aldo Valle are the governors of the Broad Front and the Constituent Unit, respectively, for Valparaiso.

Oh. former Mayor Claudio Orrego’s (DC) wide victory in governors’ victory in the Metropolitan Region: With 44,879 picks, he added more votes than his two rivals combined – Álvaro Erazo and Helia Molina – and than the three cards, taken together, from Frente Amplio primary – where he won Karina Oliva, of the House of Commons-. In fact, the Constituent Unit vote, with 84,215, more than doubled in votes for the FA, which accounted for 34,042 in the region.

View here the list of all the winners:

GOVERNORS

There were governor primary schools in all 16 regions of the country, but not for all the agreements in each.

Arica and Parinacota

  • Constituent Unit: Jorge Diaz (DC)

Tarapacá

  • Broad Front: José Miguel Carvajal (Ordinary)
  • Constituent Unit: Marco Antonio Pérez (Ind)
  • Chile Come to us: Jorge Fistonic (UDI)

Antofagasta

  • Constituent Unit: Ricardo Diaz (Ind)
  • Chile Come to us: Marco Antonio Diaz (RN)

Atacama

  • Constituent Unit: Carlo Pezo (IND)
  • Chile Come to us: Fernando Ghiglino (RN)

Coquimbo

  • Constituent Unit: Ricardo Cifuentes (DC)
  • Chile Come to us: Marco Antonio Sulantay (UDI)

Valparaiso

  • Broad Front: Rodrigo Mundaca (Ind)
  • Constituent Unit: Aldo Valle (Ind)

Metropolitan

  • Broad Front: Karina Oliva (Common)
  • Constituent Unit: Claudio Orrego (DC)

O’Higgins

  • Constituent Unit: Pablo Silva (PS)

Maule

  • Constituent Unit: Cristina Bravo (DC)
  • Chile Come to us: George Bordachar (RN)

Ñuble

  • Constituent Unit: Oscar Chrysostom (PS)

Biobio

  • Constituent Unit: Eric Aedo (DC)

The Araucanía

  • Constituent Unit: Tuma Eugenio (PPD)
  • Ecologists and independents: Luis Levi (Independent)

The rivers

  • Constituent Unit: Luis Cuvertino (PS)
  • Chile Come to us: Maria Jose Gatica (RN)

The lakes

  • Broad Front: Jaime Sáez (RD)
  • Constituent Unit: Patricio Vallespín (DC)

Aysén

  • Constituent Unit: Andrea Macías (PS)
  • Chile Come to us: Raúl Rudolph (RN)

Magallanes

  • Constituent Unit: Jorge Flies (Independent)

MAYERS

In the case of city halls, primary schools were held in 36 communes from the country, scattered over 13 regions – none in Arica and Parinacota, Los Lagos and Magallanes.

Tarapacá region

  1. Chile Come to us: Daniela Solari (Independent)

Antofagasta region

  1. Chile Come to us: Roberto Soto (UDI)

Atacama Region

  1. Chile Come to us: Maximiliano Barrionuevo (Independent)
  1. Chile Come to us: Pedro Ogalde (Independent)

Coquimbo Region

  1. Chile Come to us: Pedro Castillo (UDI)

The region of Valparaíso

  1. Chile Come to us: Jorge Valdovinos (Independent)
  1. Chile Come to us: Margarita Velez (UDI)
  1. Broad Front: Verónica Barrera (Social Convergence)
  1. Broad Front: Valeria Melipillán (Social Convergence)
  1. Chile Come to us: Dino Lotito (RN)
  1. Chile Come to us: Carlos Bannen (UDI)
  1. Broad Front: Cristián Luna (Independent)
  1. Broad Front: Macarena Ripamonti (RD)

Metropolitan region

  1. Chile Come to us: Alejandro Almendares (Independent)
  1. Chile Come to us: Patricia Acevedo (UDI)
  1. Chile Come to us: Cristóbal Lira (UDI)
  1. Broad Front: Thomas Vodanovic (RD)
  2. Ecologists and independents: Viviana Delgado (Independent)
  1. Broad Front: Juan Pablo Sanhueza (Common)
  2. Chile Come to us: Felipe Mora (UDI)
  1. Broad Front: Erika Martínez (Independent)
  1. Chile Come to us: Camila Merino (Evópoli)
  1. Broad Front: Luis Valenzuela (RD)
  2. Chile Come to us: Eva Vargas (Independent)
  1. Chile Come to us: Rodrigo Contreras (UDI)

O’Higgins Region

  1. Chile Come to us: Felix Sánchez (RN)
  1. Chile Come to us: Héctor Labbé (UDI)
  1. Chile Come to us: Gonzalo Ortega (UDI)
  1. Chile Come to us: Maria Cavieres (UDI)

Maule Region

  1. Chile Come to us: Macarena Pons (Independent)
  1. Chile Come to us: Williams Valenzuela (Evópoli)

Regionuble region

  1. Chile Come to us: Rodrigo Arzola (Independent)

Bio bio region

  1. Green Ecologist: Ximena Larenas (Independent)
  1. Chile Come to us: Juan Spoerer (Evópoli)

Region of Araucania

  1. Chile Come to us: José Barría (Independent)
  1. Chile Come to us: Raúl Henríquez (RN)
  1. Chile Come to us: Daniel Schmidt (Ind)
  2. Ecologists and Independents: Jessica Méndez (Independent)

River region

  1. Chile Come to us: Jésica Barrientos (Evópoli)

The Aysén region

  1. Chile Come to us: Eugenio Canales (Independent)

Source link